Artystyczne czary szpachlą, czyli malarstwo Leonida Afremova

Obrazy Afremova cieszą się ogromną popularnością

Artystyczne czary szpachlą, czyli malarstwo Leonida Afremova

Bogactwo kolorów, rozpoznawalny styl, niezwykłe narzędzie do malowania, parkowe pejzaże i romantyczne sceny w deszczu – tak w dużym uproszczeniu wygląda malarstwo Leonida Afremova. Artysty, który każdego zachęcał do tworzenia. Człowieka, który zgromadził wokół siebie społeczność malarzy kontynuujących jego dzieło. Twórcy, który największe piękno widział w codzienności.

Z Białorusi, przez Izrael, do Meksyku

Leonid Afremov przyszedł na świat w Witebsku na Białorusi w 1955 roku. Tam się wychował i malował. Od dziecka interesował się historią i sztuką. Uczestniczył w różnych (szkolnych i prywatnych) zajęciach plastycznych. Jak dobrze, że rodzice wspierali go w rozwoju talentu.

Ukończył Witebską Szkołę Artystyczną, ale trudno mu było utrzymywać się z malarstwa. Przeszkodę stanowiło jego pochodzenie żydowskie – doświadczał dyskryminacji, dlatego w 1990 roku wyjechał wraz z żoną i synami do Izraela.

Jego malarska kariera rozkwitała, choć nie bez trudności – ubolewał nad niewielką swobodą twórczą. Już wtedy wielkim pomocnikiem okazał się jego syn Dmitry, który sprzedawał obrazy ojca, chodząc po domach imigrantów rosyjskich.

Kolejne lata rodzina Afremova spędziła w Stanach Zjednoczonych. Tu z kolei drugi syn Borys przyczynił się do pomyślnej sprzedaży obrazów – za pomocą serwisu eBay. Od tej pory Afremov całkowicie się poświęcił nieskrępowanej twórczości.

Podczas jednej z podróży malarz zakochał się w Meksyku. Po kilku wizytach Playa del Carmen stało się domem dla rodziny Afremovów. Tu malarz spędził ostatnie lata życia.

W 2019 r. Leonid Afremov umarł.

Spacer po starym mieście

Znasz ten styl, a technikę?

Afremova określa się jako malarza impresjonistycznego. Wielką inspiracją była dla niego twórczość Marca Chagalla. Impresjonizm w języku francuskim oznacza „odbicie, wrażenie” i o to chodziło malarzowi – aby uchwycić i odtworzyć piękno otaczającego świata.

Charakterystyczne dla tego kierunku jest nakładanie kolorów plamami, używanie farb w barwach żywych, intensywnych. Tyle że klasycznie rozumiany impresjonizm mówi o malowaniu pędzlem, natomiast Afremov miał inny pomysł.

Leonid Afremov

Co myśli człowiek, który usłyszy słowo „szpachla”?

Zazwyczaj pierwsze skojarzenie będzie się wiązało ze ścianą i rozprowadzanym na niej gipsem. W malarstwie artyści od dawna posługiwali się szpachlą, głównie w celu zeskrobania starej farby i czyszczenia płótna. Afremov poszedł dalej – zaczął szpachlą malować, porzucając na jej rzecz tradycyjny pędzel. W tej chwili technika jest bardziej popularna – w Polsce znana też jako malowanie szpatułką.

W swojej karierze próbowałem różnych technik, ale szczególnie zakochałem się w malarstwie olejnym i szpachli. Każda praca jest wynikiem długiego procesu malowania; każde płótno rodzi się podczas poszukiwań twórczych; każdy obraz jest pełen mojego wewnętrznego świata. Każdy z moich obrazów wnosi inne nastroje, kolory i emocje.

L. Afremov

Dla kogo ta sztuka

Leonid Afremov – człowiek skromny i prosty – unikał wielkich imprez, luksusu i patosu. Tworzył dla świata – dla zwykłych ludzi. Uważał, że sztuka nie jest czymś elitarnym, zarezerwowanym dla znawców. Obrazy według niego powinny być zrozumiałe dla odbiorcy, bliskie, przypominające o tym, co w swej prostocie jest piękne i cenne.

Dlatego tematy, które poruszał, dotyczą tego, co bliskie człowiekowi, co stanowi zwykłe, codzienne życie, dostępne dla każdego, m.in.:

  • ludzie,
  • zwierzęta (szczególnie koty),
  • muzyka,
  • spacery po parku,
  • pejzaże miejskie (w nocy i w dzień, w słońcu i w deszczu, nostalgiczne i radosne, zwyczajne i turystyczne).

Dlaczego Leonid sięgał po takie „zwyczajności”?

Powodem była jego wiara w to, że w tych zwykłych momentach życia można odnaleźć radość, wzruszenie i inne pozytywne emocje. Jego obrazy wręcz kipią od romantyzmu, miłości i spokoju.

Malarstwo Aframova – „tabletka” redukująca stres
Już kiedy Afremov malował w Stanach Zjednoczonych, jego twórczość została zauważona przez psychologów i psychiatrów. Uznali ją za bardzo relaksującą, spokojną, na tyle redukującą stres, że wykorzystuje się ją w terapiach osób z zaburzeniami/chorobami psychicznymi.

Niewiarygodna spuścizna Afremowa

Śmierć Afremova opłakała żona, 2 synów, 4 wnuków, wielu fanów jego twórczości oraz… artyści, których malarz specjalnie wyszkolił, by pracowali w jego stylu. Profesjonalni, utalentowani malarze wciąż odtwarzają dzieła identyczne z oryginałami w pracowni artysty.

Sprzedażą zajmuje się rodzina, w mediach społecznościowych prężnie działa jego syn Dmitry. W ten sposób sztuka i dziedzictwo Afremova pozostanie na zawsze. Prace można zamówić na stronie afremov.com. Obrazy są wykonane z najwyższą dbałością o szczegóły, a artyści słuchają nawet tej samej muzyki, co ich mistrz, by poczuć podobne emocje w trakcie malowania.

Obrazy Afremova u Artonly

Leonid Afremov nie dość, że zostawił piękny ślad w historii sztuki, to jeszcze inspirował ludzi na całym świecie, zachęcając do tworzenia. Udzielał lekcji sztuki, dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem – publikował lekcje wideo, prowadził kursy mistrzowskie i seminaria. Daleko mu było do snobizmu, wolał współtworzyć środowisko zrzeszające pasję malarską, niż zatrzymywać ją dla siebie.

Każdy może doświadczyć sztuki Afremova. Nawet osoba, która nie ma na co dzień do czynienia z pędzlem i farbami. Malowanie po numerach to prosty i przyjemny sposób na to, by poczuć klimat i emocje charakterystyczne dla tego niezwykłego człowieka.

Źródła:

https://afremov.com/

https://www.facebook.com/leonidafremovofficialpage

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *