Abstrakcja – malarstwo abstrakcyjne po numerach

Jeżeli tworzę z serca, wszystko działa. Jeżeli z głowy, praktycznie nic

Marc Chagall

Inny punkt widzenia

Czasami realizm nie wystarcza. Artysta sięga głębiej i przenosi na płótno skojarzenia, swoje wizje. Bawi się kolorem i formą. Kształty realistyczne zastępuje nieokreślonymi figurami czy liniami. A widz zadaje sobie pytania:

  1. Czy to jeszcze drzewo?
  2. Czy to na pewno bukiet czerwonych kwiatów?
  3. Dlaczego to zwierzę ma takie kolory?

Obrazy abstrakcyjne mają swoich zwolenników, ale także przeciwników. Jedno jest pewne: nie da się obok nich przejść obojętnie. Przeciwnicy po prostu wolą obrazy realistyczne, z konkretną tematyką i w tym szukają spełnienia, czy to jako artyści, czy odbiorcy. Ten punkt widzenia wydaje się bardziej naturalny dla człowieka, a jednak abstrakcjonizm zjednał sobie wielu miłośników sztuki.

Co wyjątkowego ma do zaoferowania abstrakcjonizm?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że idea abstrakcjonizmu sprowadza się do: podoba mi się / nie podoba mi się. A jednak zakres proponowanych korzyści jest całkiem atrakcyjny.

Obraz abstrakcyjny:

  • skłania do refleksji,
  • stwarza pole do własnej interpretacji,
  • prowadzi do różnych skojarzeń czy wspomnień,
  • wyzwala emocje,
  • cieszy oczy zwykle żywymi kolorami,
  • zaskakuje pomysłowością, nieoczekiwanymi rozwiązaniami.

Większość powyższych punktów dotyczy tych osób, które na obrazy patrzą. Artysta czerpie z tego źródła jeszcze głębiej. Wassily Kandinsky – jeden z czołowych przedstawicieli abstrakcjonizmu – przyznawał: Piękne jest to, co pochodzi z wewnętrznej, duchowej konieczności. Można więc powiedzieć, że patrząc na dzieła abstrakcjonistów, zaglądamy do tego, co im w duszy gra.

Dodatkowa korzyść abstrakcyjnych obrazów

Realistyczne obrazy jako dekoracja wnętrz zostały po części zastąpione fotografiami. Jednocześnie nie zniknęła w ludziach ochota na otoczenie się sztuką i rękodziełem. I w tym miejscu wkracza abstrakcja jako idealne uzupełnienie wnętrz, zwłaszcza urządzonych w nowoczesnym stylu.

Lubisz minimalistyczną estetykę, proste rozwiązania, jasne otwarte przestrzenie, a jednocześnie potrzebujesz odrobiny szaleństwa, jakiegoś akcentu dla przełamania jednolitości? Obraz abstrakcyjny w takiej sytuacji to strzał w dziesiątkę. A w dodatku możesz wykonać go samodzielnie. To dopiero satysfakcja!

Zestawy „Malowania po numerach” oferują Ci różne możliwości kolorystyczne i stylistyczne. Wybierz taki zestaw, który współgra z Twoim charakterem i wystrojem wnętrza, jakim się otaczasz. Wtedy poczujesz czystą radość tworzenia, odczuwania emocji. W zestawie masz wszystko, czego potrzebujesz do malowania, nawet nie musisz się na malowaniu znać. Po prostu rób to – weź to, co oferuje Ci kontakt ze sztuką.