Tanecznym krokiem na parkiecie i na płótnie

Taniec jest więc językiem duszy, pozwala wyrazić czystą radość życia. W tańcu nie ma żadnych ograniczeń

Manula Kalicka, Kochaj i tańcz. 20 lat wcześniej

Taniec – rodzaj sztuki

Taniec towarzyszy ludziom od zawsze. Można by powiedzieć, że jest po prostu formą aktywności fizycznej, która podtrzymuje kondycję ciała. Ale każdy wie, że taniec to coś znacznie więcej niż ruchy rąk i nóg. Przede wszystkim mocno wiąże się z muzyką, jedną z potężnych wyrazicielek emocji. A taniec – jej doskonały partner – działa na tym samym polu.

Słuchasz muzyki wolnej czy szybkiej? Tańczysz coś klasycznego jak tango czy nowoczesnego jak breakdance? Niezależnie od wyboru poddajesz się podobnym wrażeniom, reagujesz tak, jak w danej chwili potrzebujesz:

 • wyrzucasz gniew,
 • uzewnętrzniasz radość,
 • wyrażasz miłość,
 • okazujesz ekscytację,
 • odzwierciedlasz smutek,
 • dzielisz się nadzieją,
 • nakreślasz tęsknotę.

Każdy krok zastępuje jakieś słowo, jeden po drugim tworzy kolejne „zdania”, cały układ zamienia się w rozmowę – ze sobą, z tymi, z którymi tańczysz i tymi, którzy oglądają taneczny spektakl. Opowiadasz na parkiecie historię.

Muzyczna opowieść w rytmie tańca

Chcesz wytańczyć opowieść? Co masz dzisiaj do przekazania? Jaka energia Ci towarzyszy? Wybierz muzykę i taniec, które z Tobą współgrają, np.:

 1. Wybierz walc, gdy zechcesz snuć opowieść liryczną – popłyń z pełną dostojnością i elegancją.
 2. Wybierz rumbę, jeśli czujesz w sobie odwagę, by w sposób zmysłowy przekazać, co Ci w duszy gra.
 3. Wybierz taniec klasyczny – balet – gdy chcesz wziąć udział w widowisku, aby opowiadając historię od początku do końca, wzruszać innych.
 4. Wybierz tango, kiedy masz ochotę wyzwolić emocje i poczuć wolność, z pasją oddać się ruchom nóg, bioder, ramion.

Konkretny taniec i odpowiednia muzyka naprowadzą Cię, pozwolą odnaleźć właściwą drogę, jeśli dokonasz zgodnego ze sobą wyboru. Ale nie musisz się ograniczać. Kiedy chcesz, tańcz intuicyjnie do jakiejkolwiek melodii, tej, która Cię porusza. Poczuj, jak w szalonych ruchach serce i oddech przyspieszają. Pozwól sobie na wyrzut endorfin, które sprowadzą na Ciebie szczęście. Zafunduj sobie dopływ energii lepszy niż po najmocniejszej kawie.

Taniec na płótnie

Z jakiegoś powodu nie tańczysz, a bardzo chcesz? Zrób sobie przyjemne zastępstwo. Mózg dzięki wyobraźni da się oszukać i odczujesz wiele korzyści z tańca, nawet jeśli nie zrobisz ani jednego kroku na parkiecie. Już sam widok tańczącej pary czy instrumentów rozwinie pajęczynę skojarzeń – włącz muzykę, która niesie jakieś wspomnienie, a serce zaraz połączy się z nią w swoim rytmie. Rozłóż farby, przygotuj płótno i namaluj swój taneczny obraz.