Ludzie i postacie – zacznij malować z ArtOnly.pl

Podobne lgnie do podobnego

Czasem ludzie są piękni. Nie z wyglądu. Nie w tym, co mówią. W tym, kim są

Markus Zusac, Posłaniec

To naturalne, że największe zainteresowanie wzbudza coś należącego do tego samego rodzaju. Stąd w malarstwie spory obszar zajmują ludzie. Człowieka ciekawi drugi człowiek, identyfikuje się z nim, podziwia go, szuka różnic i podobieństw. Malarz spełnia te potrzeby, umieszczając postać ludzką na obrazie, w różnych pozach, stylach, miejscach. Dlatego możesz się w nich poprzeglądać – jak w nieoczywistym lustrze.

Ułóż historię

Obrazy z postaciami ludzkimi skłaniają, by zadać sobie różne pytania i poszukać na nie odpowiedzi. Tak jak w powieści opowiedziana historia zmusza do przemyśleń, kiedy się identyfikujesz z bohaterem. Co zwykle się pojawia w głowie, gdy obserwujesz postać na obrazie?

 1. Kim jest?
 2. Dlaczego ma takie ubranie?
 3. Dokąd idzie?
 4. Co robi, co czyta, na co patrzy?
 5. Czy jej oczy są smutne czy zamyślone?
 6. Kto trzyma tę osobę za rękę? Kim dla niej jest? Co ich łączy?

I tak dalej, możesz brnąć w nieskończoność, układając zwykłą lub magiczną historię. Ciekawe, na jakie tory zaprowadzi Cię taka gra w wymyślanie? Ile z siebie, ze swoich doświadczeń, odnajdziesz w namalowanych ludziach. Jak bardzo ci ludzie przypominają Cię z wyglądu, z tego, co sobą prezentują, gdzie są?

Artystyczna mapa marzeń

Niewątpliwie obiło Ci się o uszy coś o tworzeniu mapy marzeń, na której się wizualizuje swoje plany, cele, pragnienia. Ponoć zwiększa to prawdopodobieństwo ich spełnienia. Sprawdzisz? Niektórzy odnajdują w tym przyjemność. Obrazy malowania po numerach też mogą być swoistą mapą marzeń. Postacie na niej nie będą dokładnie Tobą, ale mają szansę obrazować to, co hula Ci w wyobraźni, np.:

 • tańczysz lekko, z gracją jak baletnica, samotnie lub z ukochaną osobą, do utraty tchu, szaleńczo, bez żadnych zahamowań,
 • znajdujesz się w uroczym miejscu, cichym zakątku, parku lub w mieście na ulicy czy chodniku,
 • przytulasz się do kogoś, nie zważając na to, co się dookoła dzieje, jakby to była jedyna na świecie taka chwila,
 • wyglądasz jak z innej epoki, masz na sobie strój, na jaki w rzeczywistości sobie nie pozwalasz,
 • doświadczasz wielkich emocji, wypisanych na twarzy poprzez rumieńce, gesty, błysk w oku.

Całkiem spore pole do popisu. I w dodatku malujesz to wszystko samodzielnie, czyli naprawdę tworzysz mapę pragnień. Powieś ją na ścianie, potem kolejną i następną – tyle, ile masz ochotę.