Postacie bajkowe – obrazy do malowania po numerkach

Jedne mają za duże nosy, inne śmieszne łapy i sterczące włosy. Z pleców wystają im skrzydła albo z głowy potężne rogi, poza tym dysponują czarodziejskimi mocami. Mówią zrozumiałym językiem, zachowują się jak ludzie, choć wyglądają jak zwierzęta lub dziwne stworki.

Przyjaciele z dzieciństwa – towarzysze zabaw – nasi bohaterowie

Pamiętasz swoją ulubioną postać bajkową? Z książki, filmu, komiksu? Jak wyglądała? Dlaczego tak Ci się podobała?

  1. Zabawa

To główna przyczyna, dla której dzieci (i dorośli) lubią postacie bajkowe. Potrzebują dużo radości, beztroskiego śmiechu, by się dobrze rozwijać.

  1. Nauka

Poprzez przykład zachowania postaci z bajki dziecko (i dorosły) uczy się, co jest złe, dobre, co się może źle kończyć, a co daje pomyślne efekty.

  1. Emocje

Kiedy bohater się smuci, dziecko (i dorosły) współodczuwa – jest mu przykro. To samo się dzieje, gdy ulubieniec z bajki się cieszy, złości, nudzi itd. Może nawet przy jakiejś przygodzie polecą łezki, pewnie się zmarszczą brwi albo nastąpi wybuch śmiechu – tak się tworzy empatia.

Zostań z postacią bajkową jak najdłużej

Bajki kojarzą się z dzieciństwem… tak w pierwszym odruchu. Bo jak się przyjrzysz dobrze, to odkryjesz, że dorośli całkiem nieźle sobie poradzili z pielęgnowaniem dziecięcych fantazji.

  • Książki fantasy dla dorosłych, w których roi się od postaci bajkowych, zajmują sporo miejsca na półkach księgarnianych. Cieszą się niesłabnącą popularnością.
  • Kina oferują dużo filmów, których akcja dzieje się w nierealistycznym świecie, a bohaterowie z różnymi magicznymi zdolnościami ratują planetę przed tymi drugimi, co mają równie potężne zdolności.
  • Świat gier komputerowych dla pełnoletnich to w ogóle w większości raj dla lubiących bajki. Tu nawet da się wejść w interakcję ze stworzonymi postaciami.

I dobrze, bo przypomnij sobie, co robi bajka: bawi, uczy, oswaja emocje. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z tych dóbr czerpał dorosły.

Namaluj sobie postać bajkową

Nawet jeśli nie korzystasz ze współczesnych wersji bajkowego świata dla dorosłych: nie czytasz fantasy, oglądasz filmy tylko realistyczne, nie grasz, to cóż… może masz dzieci.

One prędzej czy później „zmuszą” Cię do przebywania z bajką, a w konsekwencji:

  • będziesz opowiadać nowe przygody bohatera,
  • zaczniesz gadać „tym śmiesznym głosem”,
  • zrobisz wycinanki z gazet, plastelinowe figurki czy strój na bal karnawałowy,
  • kupisz odpowiednie pluszaki, zabawki, planszówki, karty itp.

To nieuniknione!

Ale jeśli Cię to wszystko znudzi, to czeka na Ciebie jeszcze jedna propozycja: malowanie po numerach. Możesz obcować z postaciami bajkowymi w oryginalny sposób, samodzielnie lub całą rodziną.

Czujesz, że to rewelacyjny pomysł na zabawę i mentalny powrót do dzieciństwa?