Diamentowa mozaika i haft diamentowy, czyli obrazy do wyklejania diamencikami

Wreszcie masz przed sobą haft diamentowy. Zestaw do układania mozaiki, który spełni Twoje marzenie o stworzeniu własnego obrazu. Czeka Cię kilka godzin pięknego czasu. Talent się dotychczas nie objawił, a w szkole nie patrzyli na Twoje prace z podziwem? Zapomnij o tym. Jeśli nie interesujesz się historią sztuki i nie znasz się na stylach, to zupełnie nie ma znaczenia. Tu jesteś Ty i Twoje przyszłe dzieło.

Diamentowe malowanie: punkt po punkcie do diamentowego obrazu

W każdym zestawie diamentowej mozaiki (znanej również jako haft diamentowy) znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do wykonania obrazu. Dzięki temu nie będziesz się przejmować, czy czegoś nie braknie – zupełnie odpada problem przygotowawczy i kwestia „znania się na tym”. Żadna techniczna przeszkoda nie stanie Ci więc na drodze, by zrealizować zamiar wykonania wybranego obrazu.

Akcesoria do haftu diamentowego:

  • Pokryte warstwą klejącą podobrazie z nadrukowanym wzorem, osadzone na solidnej drewnianej ramie. Podobrazie jest przykryte folią, żeby klej nie wysychał. Nie obawiaj się więc, że musisz zrobić wszystko od razu. Bo być może masz mało wolnego czasu i chcesz układać mozaikę po trochę raz na kilka dni – nie ma problemu.
  • Pogrupowane według symboli kolorowe kryształki (diamenciki). Dzięki pogrupowaniu i oznaczeniu nie musisz się interesować doborem kolorów. To jest bardzo trudna kwestia przy wykonywaniu obrazów metodą tradycyjną, gdzie trzeba mieć pojęcie o łączeniu barw. Tu zupełnie odpada ten problem.
  • Aplikator do nanoszenia kryształków na płótno. Potrzebujesz wypełnić pola z zegarmistrzowską precyzją (to warunek tego, by obraz wyszedł tak, jak na schemacie). Dzięki aplikatorowi jest to nie tylko możliwe, ale wręcz całkiem proste i przyjemne.
  • Schemat, według którego układasz. Będziesz mieć spokojną głowę, że obraz na pewno się uda. Gdy działasz ze schematem, efekt masz jak w banku, dlatego tworzenie diamentowego haftu przynosi tak dużo satysfakcji i radości.

Nie o samą technikę tworzenia tu chodzi. Ona jednak ułatwia osiągnięcie celu.
Mówimy przecież o sztuce – czymś, co nadal uznaje się za bardzo ważny aspekt życia społeczeństwa na całym świecie. I to od zawsze, o czymś świadczą odkrycia archeologiczne. I wszędzie ta sztuka jest, co w obecnych czasach, gdy podróżowanie traktuje się jak oczywistość, widać jak na dłoni.

Mozaika diamentowa to sposób na kontakt ze sztuką

Nie potrzebujesz zwiedzić całego świata, by otoczyć się wrażeniami, jakie daje sztuka. Muzeum w Paryżu, Londynie czy Pradze to z pewnością świetna, wartościowa sprawa, ale nie każdy i nie zawsze może sobie na to pozwolić. Nie zostajesz jednak na lodzie, nawet gdy siedzisz w zaciszu własnego domu. Droga artystyczna nadal jest przed Tobą. Bo co zamiast galerii sztuki w światowych stolicach może taki haft diamentowy z Polski? O, bardzo dużo.

Układanie mozaikowego obrazu zapewni Ci wszystko to, co daje obcowanie ze sztuką – czy to na zaawansowanym poziomie, czy na tym najprostszym, wręcz dziecięcym. Podobnie jak to jest z malowaniem według numerów.

Pójście ścieżką artystyczną przynosi wiedzę o świecie, o ludziach i o sobie samym. Sięgając po dzieła, odbierasz intencje artysty, łączysz je ze swoimi doświadczeniami. Wówczas pojawiają się w Tobie nowe wrażenia i przemyślenia. Patrzysz na niektóre rzeczy z innej perspektywy. Analizujesz, doznajesz i przerabiasz na swój sposób.

Takie skutki daje już sam odbiór dzieł sztuki. A co dopiero, gdy się je tworzy (i nie, nie musisz być van Goghiem, Picassem czy Monetem). Wtedy zachodzi jeszcze więcej procesów, znacznie bardziej osobistych i jeszcze mocniej działających. Dowodem na to jest choćby powstanie czegoś takiego jak arteterapia, czyli terapia przez sztukę.
Zobacz, które z poniższych punktów terapeutycznej mocy tworzenia z diamentową mozaiką interesuje Cię najbardziej. Który Ci się teraz przyda? Czego w tej chwili potrzebujesz? Pamiętaj, że układając mozaikowe kryształki, masz to wszystko jednocześnie.

  1. Zignorujesz na chwilę chaos zewnętrznego świata, bo układanie drobnych diamencików wymaga uważnego, cierpliwego zaangażowania. Wiesz, że możliwość efektywnego skupienia się jest obecnie jedną z najbardziej pożądanych umiejętności?
  2. Ćwiczysz wytrwałość, kolejną zanikającą u ludzi cechę. Czasem trzeba poczekać. Jeśli tego nie umiesz, frustrujesz się i dokładasz kolejną porcję stresu. Uzupełnianie fragmentów płótna krok po kroku każe czekać na efekt. Lecz to czekanie wchodzi w nowy wymiar, pokazuje sens działania.
  3. Uspokoisz emocje. Złościsz się, denerwujesz, smucisz się, dopadła Cię nadmierna ekscytacja? W porządku, masz prawo do różnych emocji. Ważne, żeby w tych emocjach się nie pogubić i nie narobić szkody. Mozaika diamentowa idealnie się sprawdza jako wyciszacz emocji, pozwala się zdystansować.
  4. Niwelujesz napięcie. Stres nie musi być aktualny, on się kumuluje, a potem spina mięśnie, które coraz dotkliwiej bolą. Zwłaszcza jeśli mózg ciągle nakręca różne negatywne myśli. Wszelkie działania artystyczne zresetują organizm, pozwolą rozluźnić napięte mięśnie. Ty sobie układasz spokojnie obraz z diamencików, a ciało wrzuca na luz.
  5. Rozwijasz się. Nawet przy takim spokojnym tworzeniu mózg działa na swój sposób. Myślisz, analizujesz, aktywujesz spostrzeganie wzrokowe, umiejętności motoryczne, koordynację wzrokowo-ruchową. Wiesz, kto musi to wszystko ćwiczyć przez wiele lat? Dzieci – dzień w dzień ćwiczą, tworząc nowe połączenia neuronalne. Nie odpuszczaj tego, gdy jesteś dorosły. Ćwiczenia mózgu są równie ważne jak ćwiczenia ciała. No zobacz, jak fajnie – klecisz sobie mozaikowy obraz i jednocześnie chronisz mózg przed starzeniem się.
  6. Wzmacniasz samoocenę – jesteś twórcą, przybij sobie piątkę i pogratuluj. Małe i duże dzieła wymagają czasu, cierpliwości i wytrwałości. Możesz czuć dumę z samego faktu, że to robisz.

Skoro już wiesz o zaletach haftu diamentowego, to pozostaje kwestia wzoru (tematyki), o czym przeczytasz poniżej.

Haft diamentowy: zwierzęta w roli głównej

Wiele osób zachwyciło się mozaiką diamentową dlatego, że w prosty sposób, bez żadnych zdolności można stworzyć sobie obraz. Wybór wzoru to, rzecz jasna, kwestia własnych preferencji, ale nie da się ukryć, że w tych częściej zamawianych zestawach królują zwierzęta. Podejrzewamy, że za tym wyborem często stoją dzieci, które uwielbiają tworzyć portrety swoich czworonożnych ulubieńców.

Moja córka usłyszała o diamentowej mozaice od koleżanki. Stwierdziłam, że to będzie doskonały prezent pod choinkę. Zamówiłam wobec tego ten haft diamentowy. Wysyłka z Polski była błyskawiczna, więc zdążyłam na czas. Córka była zachwycona, gdy rozpakowała prezent – wkrótce mozaikowe jednorożce zawisły na ścianie w jej pokoju.
Ania, mama Wiktorii

Kto by pomyślał, że zwierzęta tak opanują haft diamentowy. Wilk, kociak, pies, tygrys czy koń – modele pierwszej klasy. Cętki, grzywy i pręgi doskonale prezentują się w formie błyszczących, ułożonych precyzyjnie obok siebie kryształków. Wyłaniają się w całej okazałości, gdy krok po kroku zapełniasz pola, aby na koniec zobaczyć wspaniałe zwierzę.

Mozaika diamentowa dla rodziny

Jest wiele możliwości spędzenia czasu z rodziną. Powinno być fajnie, zabawnie, czasem edukacyjnie. Na rowerach, basenie czy w parku trampolin będzie aktywnie. W kinie, muzeum czy teatrze trudniej o zadowolenie wszystkich. Trzeba dopasować repertuar do wieku i temperamentu, jeśli myślimy iść całą rodzinną ekipą. Najlepiej, gdy wszystkim – rodzicom i dzieciom – się podoba. Łatwiej o rozrywkę, gdy szukamy na zewnątrz. Te domowe w końcu lubią się znudzić i nazbyt często przegrywają z komputerem. Wiesz na pewno, że nadmiar ekranowych godzin szkodzi i dzieciom, i dorosłym. Dobrze jest zatem zaproponować gry planszowe, wspólne czytanie książek albo przeróżnego rodzaju prace artystyczne.

Taka mozaika diamentowa jest świetnym sposobem na spędzenie czasu w gronie rodziny. Każdy może mieć przed sobą wybrany przez siebie haft diamentowy, zestaw do układania samochodu, ryb czy małych kotków. Albo jeden obraz, który układają wszyscy – każdy bierze wtedy swoją porcję kryształków i przysiada się do swojej części płótna.
Potrzebujesz małej podpowiedzi, co wybrać, jeśli chcesz zrobić niespodziankę swoim bliskim? Skorzystaj z propozycji Marzeny, która ma pewne mozaikowe doświadczenie za sobą – ona i jej rodzina ułożyli już wiele diamentowych obrazów.

Dla kobiety wybrałabym jakiś pejzaż albo kwiaty. Jest duża szansa, że się spodoba. Mężczyźnie podarowałabym haft diamentowy zwierzęta – może jakieś dzikie koty. Starsze dziecko ucieszy się pewnie z czegoś kolorowego, ale nie infantylnego, np. balony lub sowy. Dla młodszych auto, postacie bajkowe albo kociaki będą super. A haft diamentowy wilk wybiorę zawsze ja!
Marzena, mama Kuby i Julki, żona Michała, fanka diamentowej mozaiki od 2 lat

To tylko podpowiedzi, którymi można się zasugerować, ale najlepiej oczywiście zrobić przegląd galerii Artonly, poczytać opisy obrazów i sprawdzić, przy którym pojawi się dreszczyk ekscytacji. Wybierz wzór, który poruszy coś w Tobie i kolorystycznie zaspokoi Twoje preferencje.

Haft diamentowy – zestaw, który da Ci wiele możliwości

Chcesz podkreślić, że sztuka i rękodzieło mają dla Ciebie szczególne znaczenie? Powieś gotowe obrazy u siebie w domu i ciesz się własnoręcznie zrobioną ozdobą ścian.
Może pokażesz bliskiej osobie, jak bardzo Ci na niej zależy? Podaruj jej wykonywany wiele godzin obraz. Na pewno doceni włożony przez Ciebie czas i wysiłek.

Planujesz komuś sprawić radość z samego tworzenia? Wybierz pasujący do tej osoby zestaw i życz jej artystycznego spełnienia.

A jeżeli myślisz spędzić wolne godziny z rodziną lub znajomymi, spędź je inaczej niż dotychczas. Przekonaj się, ile dobrej zabawy i niezapomnianych chwil przyniesie wspólne wykonywanie obrazu.

Jeżeli nie wiesz, gdzie można kupić haft diamentowy, zapraszamy do szerokiego wyboru w naszym sklepie. Czekają tu na Ciebie pejzaże, zabawne lub tajemnicze zwierzaki, a także obrazy bajkowe.

Miej chwilę dla sztuki! Stwórz z Artonly kolekcję własnych arcydzieł z diamentową mozaiką!