Las – obrazy malowane po numerach

Pod dachem z liści codziennie rozgrywają się dramaty i wzruszające historie miłosne, to tam znajduje się ostatni skrawek natury – wystarczy otworzyć drzwi

Peter Wohlleben, Sekretne życie drzew

Niewyczerpane źródło natchnienia

Drzewa, leśne stworzenia i rośliny tworzą od zawsze całą gamę symboli. W koronach drzew kryły się istoty boskie, spod korzeni wypełzały siły ciemności. W gajach i borach kryły się nimfy i bóstwa, dobro i zło, źródło życia i śmierci. Dziś takie wierzenia zamknęły się w baśniach, legendach i wciąż są czytane lub opowiadane z entuzjazmem i poczuciem tajemniczości.

Pozbawiony dawnych tajemnic las pozostał schronieniem zwierząt, kryjówką ludzi. Służy do dziś jako „dawca” drewna, grzybów, jagód.

Pomiędzy bajką a pragmatyzmem jest to, co przykuwa ludzi najbardziej: las jako miejsce wyciszenia, relaksu, oczyszczającego oddechu i niepodważalnego piękna.

Od mchu po koronę

Co takiego ma w sobie las, że przyciąga ludzi, każe poetom pisać wiersze, a malarzom tworzyć obrazy?

  1. W lesie oddycha się lekko i głębiej, pełniej, aż do rozjaśnienia umysłu. Bo las filtruje. Nie tylko przyjmuje na siebie szkodliwe substancje, ale uwalnia człowieka od toksycznych myśli.
  1. Las pachnie – hojnie rozdaje cząsteczki swoich olejków eterycznych: z drzew, z żywicy, urządzając darmową aromaterapię. Pachnie ściółka wilgocią i grzybami, pachną zeschłe i świeże liście, zioła, mech i borowina.
  1. Las brzmi jak delikatna melodia. Słychać tu ciszę przetkaną śpiewem ptaków, pochrumkiwaniem dzików, pukaniem dzięcioła. Linię melodyczną tworzą łagodny szum w koronach i szelest w poszyciu.
  1. Las doskonale wygląda w każdej porze roku:
  • wiosną bije po oczach jaskrawą, pocieszną zielenią;
  • latem koi stonowanymi barwami;
  • jesienią zaprasza na najpiękniejszy spektakl z miedzią, złotem i czerwienią na drzewach i pod nimi;
  • w śnieżnej zimie stroi się w białą szatę, olśniewa diamentami i puchem rozwieszonymi po gałęziach jak bogata biżuteria.

Wierzby i brzozy – wdzięczne modelki

Kiedy osoba wrażliwa, twórcza wędruje leśnymi dróżkami, widzi dookoła świat, który od razu rysuje się w głowie jako obraz.

Drzewa: wierzby sunące witkami po ziemi i brzozy o nakrapianej białej korze – nieświadomie pozują. Promienie słońca migające między liśćmi pobudzają i zachęcają do pracy muzy, które czają się gdzieś w pobliżu.

I te niespodzianki wyłaniające się nagle jak bezcenny prezent: jezioro w środku lasu, strumień wijący się między krzewami czy sarna przyczajona za jarzębiną.

Zażyj leśnej kąpieli

W słoneczny – mglisty, deszczowy, pochmurny, chłodny, gorący (każdy idealny) – dzień wybierz się do lasu. Skorzystaj z leśnej kąpieli, czyli terapii aromatem, dźwiękiem, świeżością, zielenią, spokojem. Wróć zrelaksowany i zadowolony. A potem przedłuż to uczucie, malując po numerach obraz z drzewami w roli głównej. Bo lasu nigdy dość.